S penězi to bývá těžké

Máme-li být my lidé schopní uspokojovat své potřeby, je nám nezbytně zapotřebí mít dostatek peněz. I když peníze jako takové vlastně nepotřebujeme, musíme je mít, abychom si za ně koupili to, co naopak potřeba je a co nám bez takových finančních prostředků nikdo nedá. A tak obvykle pracujeme a šetříme, jen abychom měli dost, kdykoliv je nám to třeba. Jenže ono stačí klidně i jenom docela málo, a z dokonalého rozpočtu nám zbydou jenom oči pro pláč. Znáte to – najednou chcete za něco zaplatit, zalovíte v peněžence, ale kde nic, tu nic. A co potom s tím?

jeden cent

Je docela pochopitelné, že v takové chvíli není nikomu z nás zrovna příjemně. Obzvláště tehdy, když je do další výplaty ještě daleko a výdaj, na který nám peníze nezbývají, už nelze déle odkládat. A když jsme tedy v takové nepříjemné situaci, zpravidla usilujeme o to, aby nám někdo dal aspoň nějakou půjčku. Protože i ta se může hodit, když už nemáme čím platit.

Jenže půjčku nedostane nikdo z nás jenom tak. Tu si musíme zasloužit. A to tím, že dokážeme patřičně prokázat, že budeme svůj dluh splácet. Že se peníze, které nám někdo na určitou dobu poskytne, vrátí svému původnímu majiteli, že je nezpronevěříme a nerozhážeme.

mnoho eur

Ale prokazování naší schopnosti splácet stejně jako ochoty tak činit nebývá pro mnohé z našich řad snadné. Kdo nemá nic než problémy, těžko prokáže, že na tom bude lépe, až nastane čas splácení. A pak dotyčnému nikde nepůjčí. Totiž s jedinou výjimkou, jíž je americká nebankovní hypotéka Hypotéky bez registru. Tady totiž nikdo neprokazuje, že má a bude mít velké příjmy, ze kterých půjde splácet, tady nikdo čistými registry dlužníků nedokazuje, že nemá z minulosti nějaký nežádoucí ‚škraloup‘. Tady se člověk totiž zaručí za splácení nemovitostí. O kterou by přišel, kdyby nesplácel. A právě to je záruka, která má svou váhu. A kvůli které kdekomu u nebankovní společnosti půjčí.