Schody existují různé

Nikomu neřeknu žádnou novinu, když konstatuji, že existují schody. A nikomu také určitě nemusím dlouho vyprávět, co to ony schody jsou a čím jsou pro nás lidi natolik důležité, že stály třeba i za napsání tohoto článku. I když jsou pro naprostou většinu z nás schody naprostá banalita, kterou využíváme, aniž bychom se nad ní třeba aspoň na chvilku zamysleli a věnovali jí větší pozornost, jsou zároveň i něčím, co je u nás i ve světě široce rozšířené, a to pro svůj nesporný význam.

schodiště v paláci

Jistě, jsou i lidé, pro které jsou schody vyslovené zlo, třeba vozíčkářům nebo starším a méně pohyblivým lidem i vysloveně vadí, ale to nic nemění na skutečnosti, že jsou pro nás lidi důležité a jen těžko nahraditelné. Protože co bychom si v našich vyšších rodinných domcích, panelácích nebo mrakodrapech počali, kdyby někdo kdysi dávno neobjevil schody? V nejlepším případě bychom tam měli a používali výtah, v horším případě žebřík, a v nejhorším případě bychom museli do vyšších podlaží prostě šplhat. A nic z toho by nám určitě nenahradilo při své nedokonalosti schody. Protože výtahy mívají poruchy a moc lidí se do nich nevejde, o tom, že vesměs nejsou určené k používání třeba při evakuaci během požáru, už ani nemluvě, a to ostatní snad ani nezmiňujme.

staré schodiště

Ale schody máme, a to je dobře. Třeba i proto, že se tyto zhotovují v různých podobách a z různých materiálů, takže si každý může vybrat takové, jaké se mu nejvíce líbí a nejlépe odpovídají jeho potřebám.

A tak má někdo u sebe v domě třeba samonosné dřevěné schodiště. Nejspíše dubové schody, které vynikají mimo jiné i svou krásou, pro kterou se hodí třeba do luxusních prostorů, ale i na chaty a jinam. Ovšem krása samozřejmě není všechno, a tak u nich lze ocenit i absenci potřeby konstruovat podpěrnou část, čímž se tyto schody snadno přizpůsobí různému prostoru. A hlavně není problém si takové schody sehnat, když se někomu líbí.