Neznámé Beskydy

Znáte Beskydy? Jsou až na konci republiky a s jistotou může říct, že mnoho Pražanů tam nikdy nebylo. Mají své Krkonoše, které jsou vzdálenostně blíž a Beskydy jsou pro ně příliš daleko. Ale neví, o co všechno přicházejí.

Beskydy jsou trochu jiné než běžná pohoří. Když vyjdete na nejvyšší horu, Lysou horu, zjistíte, že Beskydy se nedají projít po vrstevnici. Pokud chcete projít celým pohořím, budete muset vyjít několik téměř samostatných hor a mezitím vždy sejít do údolí, jak do údolí řeky Ostravice, tak i řeky Morávky. Úplně osamostatněny stojí dva spojené kopce Ondřejník a Skalka. Jakoby do Beskyd ani nepatřily. Z vrcholu Ondřejníku ale uvidíte na všechny světové strany, dohlédnete do Frenštátu pod Radhoštěm, do Frýdku-Místku, uvidíte Hukvaldy i přehradu Šance. Můžete koukat na západ Slunce a když se otočíte o 180 stupňů, tak uvidíte vycházet měsíc. Obojí je kouzelnou podívanou.

lysá hora

V zimě vám Beskydy mohou nabídnout sjezdové lyžování i běžkařské areály. Bohužel v posledních letech není moc sněhu, a tak je v provozu jen jediná běžkařský areál na Pustevnách. Pokud chcete na běžky, můžeme vám doporučit raději Jeseníky a Čenkovice běžky, kde budou sněhové podmínky pravděpodobně příznivější. Pustevny vám ale nabídnou v zimě ledové sochy, což je každoroční velmi úspěšná akce a stojí za navštívení. Na Pustevnách je také stezka Valaška, což je stezka v korunách stromů, ale je řešena jinak, zajímavěji než stezky, které znáte z jiných hor.

Radegast

V létě Beskydy nabízí širokou síť cyklostezek, ale jak jsme již říkali, Beskydy, to je kopec a údolí a opět kopec. Jízda na kole je tak docela náročnou, ale najdete i lehčí trasy pro rekreační cyklisty. Beskydy nejsou žádné velehory, ale nabízí řadu kouzelných míst, klauzy a menší vodopády, přehrady, řeky. Týden vám nebude stačit na to, abyste je poznali. Budete se muset vrátit.