Jak se stanovují lhůty revizí elektro

Lhůty revizí elektro jsou pro povinné subjekty definovány zákonem. Ten přesně stanovuje dobu, po kterou je relativně bezpečné používání svítidel, domácích spotřebičů, elektromotorů a točivých strojů a dalších systémů a pro každý typ výrobku, který využívá elektrickou energii, jsou lhůty různé. Chystáte-li se revidovat elektrické spotřebiče a rozvody i v domácnosti, kde to ze zákona povinné není, lhůty můžete převzít od těch povinných, anebo je po dohodě s revizním elektrikářem upravit. Ve hře jsou dva faktory, a sice vaše bezpečí, co se týče prevence před úrazem elektrickým proudem, a nebezpečí vzniku požáru.

elektrikář při práci

Co má význam v domácnosti revidovat?

Svítidla – na ta se často zapomíná, protože mnohé z nich nejsou v přímém dosahu lidských rukou, ale ve hře jsou také různé lampičky na nočních stolcích, na psacím stole, nad postelí v ložnici, případně v obývacím pokoji stojací lampa. Lampy mohou probíjet, mohou mít porušenou izolaci nebo problém se žárovkovou objímkou.

nářadí elektrikáře

Kabely ve zdi a koncové prvky – zde může jít o poškození izolace, zkratování kabelů, povolené kontakty ve svorkách vypínačů a zásuvek, nevhodně umístěné zásuvky a také staré hliníkové vedení, které již nevyhovuje současným normám a mnohdy přesluhuje a překračuje původně zamýšlenou životnost. Anebo se původní tvůrci v padesátých a šedesátých letech minulého století domnívali, že elektřina v hliníku zůstane v bytech napořád?

Prodlužovačky – zvláštní pozornost věnujte prodlužovacím šňůrám, a to z několika důvodů. Za prvé kontrolujte počet připojených zařízení na jednu šňůru, aby nedocházelo k jejímu přehřívání, kdy může dojít ke vzniku elektrického oblouku a k požáru. Za druhé prodlužovačka může být nešikovně skřípnutá za psacím stolem, pod křeslem, pod postelí, zasunutá v podlaze mezi parketami anebo sevřená mezi dveřmi. Sevřené a skřípnuté kabely pak mohou velmi snadno vytvořit elektrický oblouk a opětovně zavinit ničivý požár.