Není ručení jako ručení

K tomu, aby se někdo někde dočkal dost vysoké půjčky (nebo vlastně i jakékoliv větší než naprosto zanedbatelné půjčky), je potřeba především to, aby se našel někdo, kdo by byl schopen odpovídající částku nabídnout, a aby byl dotyčný přesvědčen o tom, že se mu vyplatí žadateli půjčit, tedy že dostane své peníze i s úroky zpět. Ale zatímco není problém najít nějaký finanční ústav, který půjčky poskytuje a má na ně i dostatečné prostředky, je to v otázkách přesvědčování o bonitě žadatele obvykle daleko složitější. A proto se mnozí lidé jenom tak někde své vytoužené půjčky nedočkají.

sloupeček mincí

Vezměte si třeba takové banky. Peněz mají vždycky habaděj, ale vyhoví všem zájemcům o půjčku? Nevyhoví. Každý tu musí napřed doložit přinejmenším hodně velké příjmy, každý tu musí mít čisté registry dlužníků. A kdo není v těchto ohledech tak dokonalý, jak si to bankovní úředníci představují, ten odsud odchází po dlouhém a složitém prověřování s nepořízenou.

sloupečky mincí

Banky prostě peníze mají, ale jen tak je někomu nepůjčí. A tak musí méně dokonalí žadatelé o půjčku hledat pomoc někde jinde. A to u nebankovní společnosti. U které se nekladou na zájemce o půjčení si zase až tak velké požadavky, a tak tu uspějí obvykle i ti, jimž by se jinde uspět nepodařilo. A třeba taková nebankovní americká hypotéka je jednoznačným důkazem tohoto tvrzení. U té nemusí mít člověk ani vysoké příjmy, ani dokonalé registry dlužníků, může mít klidně lecjaký nedostatek. A to díky tomu, že se zde za půjčené finance ručí zástavou nemovitosti. Díky které se nemusí nebankovní společnost obávat nesplácení a daleko ochotněji tak půjčuje peníze komukoliv, kdo je schopen aspoň minimálně splácet.

A tak jsou nebankovní hypotéky často tím jediným, co může zajistit peníze někomu, kdo je zrovna potřebuje. A díky čemu nemusí mít mnoho lidí třeba i přímo nezvladatelné finanční problémy.